nawóz arkop

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz na łąki i pastwiska   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie dopuszczalne – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Przeważnie sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo posiadać ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.