https://sklep.arkop.pl/regulamin

Większość nawozów powszechnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy podstawowe składniki odżywcze dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są wymagane do wzrostu roślin. Nawozy można zdobyć na przeróżnej bazie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    odpady, takie jak osady ściekowe oraz niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/actiplon-kukurydza.html

Istotne jest to, ażeby porządne nawozy były bogate w składniki kaloryczne substancje organiczne, co zezwala polepszyć jakość gleby i aktywizować wzrost roślin.
Wykorzystanie cennych materiałów nadających się do powtórnego użytku jako nawozy ma prawo także nieść i inne korzyści, na przykład jeśli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tutaj zachować w pamięci, że osad ściekowy stosowany w rolnictwie jako nawóz jednak podlega ograniczeniom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen oraz cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie wykorzystać?
Regularnie testuj glebę – ponieważ taki monitoring jest z reguły najlepszym współczynnikiem wystarczalności czynników odżywczych. W głównej mierze także monitoruj pH gleby, kluczową zmienną, która oddziałuje na przystępność składników troficznych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dobrać słuszny nawóz. pH 6,0 jest starczające, aby większość składników odżywczych była dostępna. Pamiętaj również, że zawsze możesz się po pomoc zwrócić do specjalistów w sklepach proponujących nawóz – oni posiadają kompetentną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.